O chorobie
Parwowioroza (zwana także psim tyfusem) jest to ostre, bardzo zaraźliwe zapalenie jelit wywołane przez parwowirus psów typu 2 (CPV-2). Jest to na całym świecie najczęstsza choroba zakaźna psów i chyba główna przyczyna padnięć szczeniąt do 6 miesiąca życia.
Parwowirus psów typu 2 jest najmniejszym wirusem zwierzęcym i jak wszystkie
zarazki z rodziny Parvoviridae jest niezwykle oporny na działanie czynników środowiska zewnętrznego. Jego zakres tolerancji pod względem pH wynosi 3-11, a w temperaturze 70 stopni Celciusza ginie dopiero po 30 min. W kale zachowuje zaraźność do 6 miesięcy w temperaturze pokojowej, a w niższej jeszcze dłużej.
Jeśli chodzi o środki dezynfekujące, to najlepiej działa podchloryn sodu (zawarty m.in w Domestosie), który niszczy wirus w przeciągu godziny.
Szczególnie wrażliwe na chorobę są rottweilery i dobermany.
Drogi zakażenia
Źródłem zakażenia są zwierzęta zakażone, a także te zwierzęta zakażone bezobjawowo, gdyż nie zawsze infekcja kończy się chorobą.
Wydalanie wirusa zaczyna się 3-5 dni po zakażeniu i trwa ok. 7-10 dni.
Zarazek wydalany jest krótko ale za to obficie podczas biegunek.
Zarażenie następuje nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym kałem, ale także może nastąpić wskutek przeniesienia do zwierzęcia śladowych ilości kału na butach czy ubraniu.